10/09/2024NOVOSTI

Održana Ljetna škola “Rod i pravo” na Univerzitetu u Zenici

U periodu od 04.09. do 06.09.2024 godine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zenici održana je UNIGEM Ljetna škola “Rod i pravo” u organizaciji TPO Fondacije i Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici. Ljetna škola je okupila student/ice prava iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore.

Prvi dan Ljetne škole o rodnim pitanjima i pravu, koju je organizovala TPO Fondacija na Univerzitetu u Zenici, označio je važan korak u unapređenju diskusija o rodnoj ravnopravnosti i pravdi. Događaj je otvoren pozdravnim govorima prof. Larise Velić sa Univerziteta u Zenici i Zilke Spahić Šiljak, direktorice TPO Fondacije, koje su naglasile značaj interdisciplinarnog pristupa ovim ključnim temama. Nakon uvodnog dijela, učesnici/e su imali priliku da učestvuju u zanimljivoj sesiji o rodnim pitanjima, pravu i pravdi, koju su vodili prof. Goran Marković sa Univerziteta u Istočnom Sarajevu i prof. Snježana Vasiljević sa Univerziteta u Zagrebu. Njihove prezentacije potakle su značajne diskusije o preplitanju pravnih okvira i rodne ravnopravnosti.

U nastavku dana, fokus je preusmjeren na temu održivog razvoja i rodne pravde, gdje je prof. Dženana Radončić sa Univerziteta u Zenici istakla ključnu ulogu održivih politika u postizanju dugoročne rodne ravnopravnosti. Poslijepodnevne sesije nastavile su se radionicom o kreiranju zakonodavnog okvira za rodnu pravdu. Ova praktična sesija, koju su vodili Sejfudin Hodžić, član Parlamentarne skupštine BiH, i Mirsad Ćeman, sudija na Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine, pružila je učesnicima/ama dragocjen uvid u zakonodavne procese. Dan je zaključen radionicom prof. Midhata Izmirlije sa Univerziteta u Sarajevu, koja se fokusirala na prepoznavanje rodne diskriminacije u različitim kontekstima.

Drugi dan Ljetne škole započeo je inspirativnim predavanjem prof. Enisa Omerovića i penzionisane sutkinje Branke Žigante Mašić. Oni su istražili primjenu međunarodnih instrumenata poput CEDAW-a i Istanbulske konvencije, pružajući ključne uvide u to kako se ovi okviri mogu koristiti za suzbijanje rodno zasnovanog nasilja. Energija sa jutarnjeg dijela prenijela se u dinamičnu panel diskusiju, koju je moderirala prof. Dženana Radončić, a na kojoj su svoja iskustva i perspektive o rodnoj pravdi podijelili/e Amila Ždralović (Univerzitet u Sarajevu), Jasmina Bešlagić (Univerzitet u Bihaću) i Muhamed Tulumović (Općinski sud u Tuzli).

U poslijepodnevnim satima, studenti su imali priliku da prodube svoje razumijevanje rodne diskriminacije tokom interaktivne sesije koju je vodila prof. Ivana Grubešić sa Univerziteta u Zenici. Ova sesija ne samo da je istakla ključne pravne aspekte, već je ohrabrila učesnike/ce da kritički razmišljaju o svakodnevnim primjerima diskriminacije. Dan je završio pripremom simulacije suđenja, pružajući učesnicima/ama priliku da primijene novostečeno znanje u praksi.

Završni dan Ljetne škole bio je posvećen nastavku simulacije suđenja, gdje su učesnici/e, uz vođenje profesora/ica Dženane Radončić, Enisa Omerovića i Ivane Grubešić, preuzimali različite pravne uloge, od ispitivanja svjedoka do konačne presude i njenog obrazloženja. Ova vježba omogućila je studentima da se direktno suoče sa kompleksnostima rodne pravde u sudnici. Događaj je završen ceremonijom zatvaranja, gdje su svi učesnici/e dobili certifikate o učešću, čime je uspješno okončan ovaj edukativni i inspirativni program.