26/12/2024NOVOSTI

Online edukacije nastavnog osoblja na univerzitetima -Prisilna kontrola

U okviru Kampanje “16 dana aktivizma borbe protiv rodno zasnovanog nasilja“ Lana Bobić je održala 19 online edukacija na temu „Prisilna kontrola„ za nastavno osoblje UNIGEM partnerskih univerziteta. Rodno zasnovano nasilje se manifestira u različitim formama, a jedna od vrlo suptilnih i teško prepoznatljivih je prisilna kontrola.

TPO Fondacija sa 19 partnerskih univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Hore već četiri godine organizira različite vidove edukacija povodom Kampanje “16 dana aktivizma borbe protiv rodno zasnovanog nasilja“.  Tokom mjeseca decembra 2024. godine održane su online edukacije za nastavno osoblje u okviru UNIGEM (Univerzitete i gender mainstreaming) projekta.

Voditeljica edukacija Lana Bobić je istaknula da se prisilna kontrola teško prepoznaje i da njena moć leži i u tome što tehnike nisu fiksirane, odnosno zlostavljač isprobava različite tehnike u različitim kontekstima. Nadalje, među prepoznatljivim tehnikama su kako je obrazložila Lana Bobić:

  • LOVE BOMBING – obasipanje pažnjom i ljubavlju na samom početku, brz napredak odnosa, dojam sudbonosne ljubavi, odnosno to je čovjek kojeg je ona čekala koji se ne libi pokazati emocije i otkriti sve svoje i tamne strane,
  • KUHANJE ŽABE- tehnika kojom se neprimjetno, gotovo nevidljivo, s vremenom se smanjuje otpornost žrtve i povećava moć počinitelja (nasilje ne počinje šamarom, a kada do fizičkog nasilja i dođe, žrtva je već “kuhana”)
  • Izolira osobu od obitelji, prijatelja, posla, pomoći…
  • PRIJETNJE SMRĆU- tehnika je aktivne i pasivne prijetnje, pa se koriste djeca, izluđuje se i uhodi žrtva, degradira je se, posramljuje, nadzire i ucjenjuje.
  • KONTROLA bazičnih potreba je tehnika kojom se kontrolira hrana, lijekovi, san, novci, odnosno provodi se mikromenadžment svakodnevnih aktivnosti
  • LJUBOMORA i optužbe za prevarutehnika kontrole, zastrašivanja i izolacije, najčešće se koristi za opravdanje fizičkog nasilja.

Brojni su drugi mehanizmi Kojima se zlostavljači koriste kako bi osobu stavili pod kontrolu, upravljali njenim životom, vremenom i resursima. Za nastavno osoblje na univerzitetima je važno da ove stvari osvijeste ali i da mogu prenijeti svojim studenticama i studentima u cilju prevencije rodno zasnovanog nasilja.