Završeni su i decembarski, pa tako i ovogodišnji intelektualni susreti i druženja na kojima se raspravlja o važnim društvenim pitanjima.
Posljednji Sokratovi kafei održani su 18. decembra 2024. godine u Sarajevu, Banjoj Luci i Zenici.
U sarajevskoj galerij „Boris Smoje“ vodila se diskusija o temi “Dekonstrukcija toksične muškosti: Put ka ravnopravnijem društvu”, a moderatorica je bila Elmana Cerić. Učesnici/ce su imali priliku razgovarati o tome šta znači pojam “toksična muškost”, razlikama između “muškosti” od “toksične muškosti”, o tome da li toksična muškost utječe samo na muškarce, ili i na žene i društvo u cjelini. Navodili su primjere toksične muškosti u svakodnevnom životu, te razgovarali o tome na koji način društveni konstrukti, poput ideje “pravog muškarca”, oblikuju ponašanja i očekivanja prema muškarcima.
Neka od pitanja bila su i kako tradicionalne rodne uloge podržavaju ili osporavaju ideje ravnopravnosti te da li su svi oblici muškosti nužno problematični, ili postoje pozitivni aspekti koje treba zadržati.
Sokratov kafe u Zenici je vodio Senad Arnaut, a tema je bila „Femicid: Odraz društvenih normi ili ekstremni slučaj rodnih nejednakosti“. U diskusiji u kafe „Artu“ učestovali su učenici/ce zeničke Druge gimnazije, kao i studenti/ce Pravnog i Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici.
Tema femicida, kao ozbiljnog društvenog problema, izazvala je snažnu reakciju među učesnicima, koji su razmatrali njegovu povezanost s duboko ukorijenjenim rodnim nejednakostima. Kroz dijalog, diskutovalo se o tome kako društvene norme često normaliziraju nasilje prema ženama, a femicid se vidi kao krajnji izraz ovih normi. Pitanje uloge obrazovanja i društvenih institucija u prevenciji nasilja bilo je jedno od centralnih tema. Učenici/e i studenti/ce su se složili da je potrebno raditi na jačanju svijesti o rodnoj ravnopravnosti i nasilju u porodici.
Pod motom “Zašto svi treba da budemo feministi i feministkinje!”*, u toploj atmosferi “Eklektik bara” i u Banjoj Luci održan je još jedan inspirativan “Sokratov kafe”.
Studenti/ce Filozofskog fakulteta zajedno sa posjetiocima upustili su se u dinamičnu diskusiju o važnosti zalaganja za “jednaka ljudska, građanska, politička i ekonomska prava žena i muškaraca”.
Diskusiju je moderirao mr Željko Šarić, viši asistent na Filozofskom fakultetu.
Razgovor je bio pun izazovnih pitanja, različitih perspektiva i zajedničke želje za pravdom i jednakim mogućnostima za sve. Ovaj događaj podsjetio nas je na to da feminizam nije samo borba za prava žena, već univerzalni poziv na “solidarnost, jednakost i poštovanje ljudskog dostojanstva”.
Sokratovi kafei organizirala je TPO fondacija širom BiH, a u okviru projekta UNIGEM.