Povodom kampanje „16 dana aktivizma za rodnu ravnopravnost“ koja je trajala od 25.11. do 10.12. ove godine, studentice Međureligijskog studija i izgradnje mira sprovele su studentski projekat o temi “Islamski i kršćanski teološki diskursi o prepoznavanju i prevenciji nasilja nad ženama”. Aktivnosti su realizovane u sklopu projekta UNIGEM koji TPO fondacija provodi u saradnji sa 19 univerziteta u BiH, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji, uz finansijsku podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.
Projekat se sastojao od aktivističkog dijela koji su provodile preko društvenih mreža sa kratkim porukama teologa i kolega studenata i akademskog dijela gdje su profesori dr. Darko Tomašević sa Katoličkog bogoslovnog fakulteta iz Sarajeva i dr. Džemaludin Latić sa Fakulteta islamskih nauka održali predavanje o pomenutoj temi u amfitetatru Gazi Husrev begove medrese.
“Žena je 10 puta češće žrtva rodno zasnovanog nasilja, s toga smo željele projektom otvoriti prostor da muškarci teolozi dignu glas o ovoj temi i da naše teologije više govore o time”, rekle su nam Ernada Avdibegović i Aldina Franca, studentice Međureligskog studija i izgradnje mira i koordinatorice aktivnosti.
”Znati prepoznati nasilje veliki je korak. Pokušati ga ukloniti ili spriječiti veliki je podvig. Dužnost svakog čovjeka jeste da poštuje i štiti sebe, svoju ličnost darove koje mu je Bog darovao. Nije sramota potražiti put svojoj slobodi i zaštititi svoje ljudsko dostojanstvo. Sramota je šutjeti i trpjeti nasilje”, rekla je Aldina Franca.
Ovu kampanju pratila je simbolika plavog i narančastog cvijeta. Narančasta je boja kampanje narančasti dan, a plava boja označava Mariju, to je boja duhovnosti i otajstva u kršćanstvu. Ona se često prikazuje sa plavim hidžabom. U islamskoj kulturi plava je boja neba i duhovnih putnika. Plavi cvijet je u središtu sa porukom da samo ako duhovnonost stavimo u središte onda je moguće istinski spriječavati nasilje.